Mi az ínygyulladás?
Az ínygyulladás az íny megbetegedésének első és egyben legkönnyebben kezelhető szakasza. Okozója a fogakon folyamatosan képződő színtelen, ragacsos, baktériumokat tartalmazó lerakódás az ún. foglepedék.
Ha a foglepedéket nem távolítják el napi rendszerességű fogmosással és fogselymezéssel, toxinokat (mérgeket) termel, amelyek az ínyszövetet irritálva ínygyulladást okoz. Az ínybetegségnek ebben a korai szakaszában a folyamat még visszafordítható, mivel a fogakat tartó csont- és kötőszövet még nem érintett a folyamatban. Ha azonban nem kezelik, az ínygyulladás fogágybetegséggé (parodontitis) súlyosbodhat és maradandó károsodást okozhat a fogakban és az állcsontokban.
Honnan tudhatom, hogy van-e ínygyulladásom?
Az ínygyulladás tipikus tünete a vöröses, duzzadt, érzékeny íny, amely fogmosáskor vérezhet. Az ínybetegség másik jele a fogakról levált vagy visszahúzódott íny, amelytől a fogak hosszabbnak tűnnek a szájban. Az ínybetegségben szenvedőknél a fogak és az íny között tasakok alakulhatnak ki, ahol a lepedék és az ételmaradványok könnyen lerakódnak. Egyeseknél visszatérő rossz lehelet vagy rossz szájíz is előfordul, már a betegség korai szakaszában is.
Hogyan előzhetem meg az ínygyulladást?
A megfelelő szájhigiéné elengedhetetlen. A professzionális fogtisztítás szintén nagyon fontos, mert a már felgyülemlett és megkeményedett, illetve fogkővé meszesedett foglepedéket csak fogorvos vagy szájhigiénikus tudja eltávolítani.
Az ínygyulladás kialakulását a következő módokon előzheti meg:
- Rendszeres és helyes fogmosás és fogselyem használata a foglepedék és a fogkő kialakulásának megelőzése érdekében.
- Megfelelő táplálkozás, amely biztosítja a szükséges tápanyagokat az állcsontok és a fogak számára.
- A cigaretta és más dohánytermékek használatának kerülése.
- Rendszeres fogorvosi ellenőrzés.
|