Fogfehérítő applikátor használata – Biztonságos és hatékony otthoni módszer

Biztonságosak-e a fogfehérítő applikátorok?

Utoljára frissített cikk: 26 Aug 2024

Cikk szerzője: fogorvos. Maria Liszewska

Biztonságosak-e a fogfehérítő applikátorok? A kérdést egyre többen teszik fel, és mind többen álmodnak káprázatos mosolyról. Miközben egyre népszerűbbek a házi fogfehérítési módszerek, érdemes megfontolni azok hatékonyságát és biztonságosságát. Ebben a cikkben közelebbről is szemügyre vesszük az applikátor előnyeit, használatának biztonságát és a módszer hatékonyságát. Tudd meg, hogyan érhetsz el fehérebb fogakat anélkül, hogy kockáztatnád a szájüreged egészségét.

Vajon biztonságos-e a fogfehérítő applikátor?

A fogfehérítő applikátor otthoni használatra készült. Precíziós ecsetjének köszönhetően lehetővé teszi a fogfehérítő szer pontos és egyenletes eloszlását a fogakon. Ez azért nagyon fontos, hogy elkerülhető legyen a fogínyre történő felvitel, és így az irritáció elkerülése. Emiatt a teljes fogfehérítési eljárás kontrollált és biztonságos módon történhet - amennyiben az eszközt a gyártó ajánlásainak és utasításainak megfelelően használod.

Figyelembe véve a fehérítő applikátorok használatának biztonságát, mindig ajánlott megismerni az adott termék összetételét. Az Egészségügyi Főfelügyelőség ajánlásai szerint a 0,1% hidrogén-peroxidot vagy más, hidrogén-peroxidot felszabadító vegyületeket (például karbamid-peroxidot) tartalmazó készítmények biztonságosan használhatók otthoni fogfehérítésre.

Vagyis a drogériákban elérhető, vény nélkül kapható fogfehérítő készítmények, mint például a Colgate Max White Overnight Whitening Serum (fogfehérítő szérum), biztonságosak a fogak számára, nem irritálják az ínyt és nem károsítják a fogszövetet, feltéve, ha biztonságos koncentrációban tartalmazzák a fehérítő összetevőt, és az adagolója lehetővé teszi a fehérítő szérum pontos felvitelét.

Hatásos-e a fogfehérítő applikátor?

A fogfehérítő készítmények hatékonysága és biztonságossága több tényezőtől is nagymértékben függ:

  1. A termék összetételétől.
    A kezelés hatása elsősorban a fehérítő hatásért felelős hatóanyagtól függ. Minél magasabb ezeknek az anyagoknak a koncentrációja, annál erősebb a fehérítő hatás, de annál nagyobb a fogak irritációjának és túlérzékenységének kockázata is. Tudnod kell azonban, hogy azok a fehérítő anyagok, amelyek kémiai úton hatnak (pl. hidrogén-peroxid) és nem abrazív vagy eróziós hatásúak, voltaképpen biztonságosak,
  2. A fogfehérítő anyag fogfelszínre történő felvitelének módjától.
    A pontos, csak a fogfelszínre történő felvitel segít elkerülni az íny irritációját.
  3. Alkalmazási idejétől.
    Szigorúan kövesd a gyártó utasításait! A túl rövid alkalmazási idő nem hozza meg a várt eredményt, a túl hosszú pedig árthat a fogzománcnak és az ínynek.

Hogyan működnek a fogfehérítő applikátorok?

Egészen pontosan, hogyan fehérítik a fogfehérítő szérumban található peroxidok a fogakat? A fogfehérítő hatás úgy érhető el, hogy a fehérítő anyag mélyen behatol a fog szöveteibe. A peroxidok oxidációs és redukciós reakciók révén a nagy festékmolekulák lebontásához vezetnek. Ennek eredményeként a nagy festékmolekulák kisebb részecskékké alakulnak át, amelyek a fogszövetekből diffúzió útján távoznak. Így érhető el a vizuálisan fehérebb fogak hatása anélkül, hogy jelentős változásokat okoznának a fogzománc szerkezetében.

Ha még többet szeretnél megtudni erről a folyamatról, olvasd el az otthoni fogfehérítés kockázatairól és veszélyeiről szóló másik cikkünket, amelyben szemléletesen ismertetjük a fogfehérítő szerek hatásmechanizmusát!

A fehérítő applikátor ecset előnyei

  • Az alkalmazás pontossága: az ecset segítségével a fehérítő anyagot pontosan és egyenletesen lehet eloszlatni a fogfelszínen, így otthoni körülmények között, ellenőrzött módon tudod fehéríteni a fogaidat,
  • Az adagolás ellenőrzése: az applikátor ecset használatával könnyebben ellenőrizheted a felhasznált szérum mennyiségét, így elkerülheted a túlzott használatot, és potenciálisan minimalizálhatod a fogfehérítés során esetlegesen fellépő mellékhatásokat.
  • Kis méret: a kicsi és kompakt fehérítő tollat bárhová magaddal viheted, így nem kell félbeszakítanod a fogfehérítés folyamatát, ha például utazást tervezel, a kis készülék kényelmes és egyszerűen használható,
  • Kényelmes használat: az applikátor ecset praktikus és jól használható, segítségével még a fogak nehezen elérhető helyeit is pontosan eléred,
  • Időmegtakarítás: a fogfehérítő szérumot lefekvés előtt is felviheted a fogakra, így a fogfehérítés folyamata nem igényel állandó felügyeletet, nem zavarja a napi tevékenységeket, például az evést, ivást vagy beszélgetést; használói anélkül élvezhetik a fogfehérítést, hogy változtatniuk kellene mindennapi időbeosztásukon.

Károsíthatják-e a fogfehérítő applikátorok a fogakat?

Ma már számos otthoni fogfehérítő termék kapható a kereskedelmi forgalomban. Egy adott fogfehérítő termék használata előtt mindenképpen tájékozódj annak összetételéről, hogy megbizonyosodj a kiválasztott termék hatékony és biztonságos működéséről, valamint ismerd meg a használati utasítást is. Ha a gyártó ajánlásainak megfelelően használod a fehérítőszereket, akkor azok nem károsítják a fogakat és az ínyt, mivel a bennük lévő fehérítőszerek koncentrációja alacsony.

Mielőtt nekilátnál az otthoni fogfehérítésnek, keress fel egy fogászati rendelőt szűrővizsgálat céljából, hogy az orvos alaposan felmérhesse, van-e bármilyen ellenjavallata a fogfehérítésnek.

Milyen gyakran lehet fogfehérítő applikátorokat használni?

A Colgate Max White Overnight Whitening Serum fogfehérítő applikátorhoz hasonló applikátorok, mindennapos használat esetén körülbelül 35 alkalmazáshoz elegendő, és körülbelül 3 hét folyamatos használat után érhető el a ragyogóbb fogak hatása.

Újabb fogfehérítő kezelés megkezdése előtt konzultálj fogorvosoddal, aki segít felmérni, hogy az ismételt fogfehérítés nem befolyásolja-e negatívan a fogak szerkezetét. Az orvos mérlegeli a korábban alkalmazott fogfehérítési módszert, a korábban már kiválasztott fogfehérítő készítményt és annak összetételét, valamint a páciens egyéni igényeit és szájüregi egészségét.

Tippek a fogfehérítő applikátor használatához

A fogfehérítő applikátor alkalmazása nagyon egyszerű, csupán néhány lépésből áll.

  1. Készítsd fel a fogaidat a kezelésre. Moss fogat a fogkrémeddel, és öblítsd le vízzel. Ezután alaposan szárítsd meg a fogaidat egy papírzsebkendővel.
  2. Vedd le az applikátor kupakját, helyezd a dobozba, és óvatosan mozgasd meg az ecsetet.
  3. Vigyél fel egy vékony réteg szérumot, a felső, száraz fogaktól kezdve.
  4. Várj 15 másodpercet, amíg a szérum megszárad. A folyamat gyorsítása érdekében tartsd nyitva a szádat.
  5. Ismételd meg a szérum felvitelét az alsó, száraz fogakra.
  6. Menj aludni - a szérum hatni fog, és alvás közben fehéríti a fogakat. Reggel moss fogat, és távolítsd el a fogfehérítő szérumot a felszínről. És készen is vagy!

További alkalmazási tippek

Következzen néhány fontos tipp, amit a fogfehérítő applikátor használatakor szem előtt kell tartanod.

  • A jobb eredmény érdekében a szérumot mindig a már megmosott és megszárított fogakra vidd fel. A fogakat száraz papírzsebkendővel vagy gézzel is letörölheted.
  • Az ecset egy alkalommal történő belemerítése a szérumba körülbelül 5 fog bevonására elegendő.
  • Ha reggel, nehezen tudod lemosni a szérumot, valószínűleg túl sokat használtál. Elég egy igazán vékony réteg belőle.
  • Az applikátor használata után ne felejtsd el megtisztítani az ecset egy tiszta papírzsebkendővel, víz használata nélkül! Óvatosan zárd le.
  • Ne feledd, hogy a fogfehérítés alatt és a kezelést követő 2 hétig tarts fehérítő diétát, és kerüld a színező hatású termékek fogyasztását.
  • A terméket a használati utasításnak megfelelően használd.
  • A fogfehérítés (az otthoni fogfehérítés megkezdése előtt is) konzultálj fogorvosoddal, hogy a választott fogfehérítési módszer biztonságos-e számodra.

Bibliográfia:

1. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018

2. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009

3. Avijit Banerjee, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016

4. https://www.colgate.com/en-us/whitening-hub/products/colgate-optic-white-overnight-teeth-whitening-pen

5. Clifton M. Carey, Tooth Whitening: What We Now Know, Journal of Evidence Based Dental Practice, Volume 14, Supplement, 2014, s. 70-76

6. Hazem Eimar, Ryan Siciliano, Mohamed-Nur Abdallah, Samer Abi Nader, Wala M. Amin, Pedro-Pablo Martinez, Alicia Celemin, Marta Cerruti, Faleh Tamimi, Hydrogen peroxide whitens teeth by oxidizing the organic structure, Journal of Dentistry, Volume 40, Supplement 2, 2012, s. e25-e33

7. J Zanolla, ABC Marques, DC da Costa, AS de Souza, M Coutinho, Influence of tooth bleaching on dental enamel microhardness: a systematic review and meta-analysis, Australian Dental Journal, Volume 62, Issue 3, 2017, s. 276-282