Fogfehérítő csík használata – Moshatok-e fogat utána?
Badge field

Moshatok-e a fogat fogfehérítő csíkok használata után?

Utoljára frissített cikk: 12 Jun 2024

Cikk szerzője: fogorvos. Bogumiła Szeląg

 

A fogfehérítő csíkok népszerű, széles körben elérhető fogfehérítő termékek. Sokkal alacsonyabb a hatóanyag koncentrációjuk, mint a fogorvosi rendelőkben használt készítményeké, így otthon, fogorvosi felügyelet nélkül is használhatók. Az ilyen fogfehérítő kezelések után sokakban felmerülhet az általános szájápolással kapcsolatos kérdés - moshatok-e fogat a fogfehérítő csíkok használata után?
Ha ez a téma foglalkoztat Téged, és azon gondolkodsz, hogy mit kell tenned a fogfehérítés után, ebben a cikkben elmondjuk, hogy a közvetlenül a fogfehérítés után történő fogmosás miért is lehet hiba.

Mindenkinek lehetnek tökéletesen fehér fogai?

A fogak színe minden embernél egyedi. A fehér fogak iránti vágy egyénfüggő, és a személyes preferenciáktól függ. Ez azt jelenti, hogy nincs tökéletes fogszín. Tagadhatatlan, hogy a fontosabb kérdés a fogak egészsége és jó állapota, nem pedig a mindenáron elért fehér színük.

A fogak természetes színtartománya többnyire a kékesfehértől a sárgáig terjed. Ez a zománc és a dentin jelenlétének köszönhető. A zománc áttetsző, áttetszőségének mértéke a mineralizációtól - a kalcium és a foszfor optimális arányától - függ. A zománc alatt található a dentin, amelynek természetes sárga árnyalata van. A fog színét befolyásolja az áttetsző zománcon keresztül látható dentin.

A színbeli különbségek nem csak egyes fogakat érintenek. A szemfogak például általában sárgásabbak, mint a metszőfogak.

Hogyan működnek a fogfehérítő csíkok?

A fogfehérítő csíkok működése kémiai folyamaton alapul. A folyamat során az elszíneződést okozó, összetett szerkezetű és nagy molekulasúlyú szerves vegyületek oxidációja, amelyek elszíneződést okoznak. Ezek kisebb részecskékre bomlanak le, ami a fogak fehérítését eredményezi. A fehérítésért felelős hatóanyag a hidrogén-peroxid, amely képes eltávolítani a táplálkozás okozta külső elszíneződéseket. A mélyebb elszíneződések, amelyek szisztémás betegségek, genetikai állapotok vagy gyógyszerek mellékhatásai következményei, otthoni módszerekkel nem távolíthatók el.

A fogfehérítő csíkok egyik oldalukon fehérítő géllel vannak bevonva. Kialakításuk olyan, hogy jól tapadjanak a fogak felszínén. Méretük eltérő lehet. A hosszabbakat a felső fogívre helyezd, a rövidebbeket pedig az alsó fogakra. A fogfehérítő csíkok könnyen kezelhetők és kényelmesen felhelyezhetők.

Felhelyezéskor húzd le a csíkot, és tedd szabaddá a fehérítő gélt. Ezután a fogak alakjához és méretéhez igazítva, óvatosan rögzítsd a csíkokat. Jól kell tapadniuk a felülethez. A túlérzékenység veszélye miatt ne lépd túl a használati utasításban megadott hatóidőt. Ha végeztél, csak óvatosan húzd le a csíkokat, és a maradék gélt öblítsd le vízzel!

Hogyan teheted fehérebbé a fogaidat?

Az otthoni fogfehérítés előtt fordulj fogorvoshoz, hogy megvizsgálja, minden rendben van-e a fogaiddal. A fogaknak egészségesnek, szuvasodásmentesnek kell lenniük. Emellett ajánlott a fogkő eltávolítása, homokfúvása és polírozása.

Az otthoni fogfehérítés egyszerű és biztonságos, ha követed a gyártó ajánlásait. Az eljárás megkezdése előtt győződj meg arról, hogy fogaid tiszták és nincs rajtuk baktériumot tartalmazó lepedék. Közvetlenül a csíkok felhelyezése előtt azonban már ne moss fogat. Felhelyezéskor húzd le a csíkot, amivel a fehérítő gél láthatóvá válik. Ezután a csíkokat óvatosan ragaszd fel a fogakra, a megfelelő fogformához és -mérethez igazítva azokat úgy, hogy megfelelően tapadjanak a fogfelülethez. A művelet általában mintegy 30 percet vesz igénybe, ez gyártótól függően változhat. Ezt az időt a fogak érzékenységének kockázata miatt nem szabad túllépni. Amikor letelt az idő, óvatosan húzd le a csíkokat, és öblítsd le a maradék gélt vízzel.

A fogfehérítő csíkokkal történő fogfehérítés mellékhatásai

A fogfehérítő csíkok használatakor fontos, hogy először olvasd el a használati utasítást, és figyelmesen kövesd azt. Egyeseknél mellékhatások jelentkezhetnek a fogfehérítő csíkok használata után, például:

  • a fogak túlérzékenysége hideg vagy meleg ingerekre,
  • az íny irritációja, amely bőrpírban, enyhe duzzanatban, kellemetlen érzésben nyilvánul meg,
  • a fogzománc károsodása - leggyakrabban a csíkok helytelen használatának eredménye (meghaladja a megengedett hatóidőt, ha a csíkok egész éjszakára a fogakon maradnak),
  • egyenetlen fogfehérítés - a csíkok pontatlan illesztése a fehérítőszer rossz eloszlását eredményezheti, ami a fog színének egyenetlenségéhez vezet.

A fogfehérítő csíkok használata során ne feledkezz meg az egyéni igények szerint kiválasztott napi szájápolási termékekről, mint például a fogkrém, fogkefe, szájvíz, valamint a fogak megfelelő előkészítése a fogfehérítő kezelésre.

Mit tegyél, mielőtt csíkokkal fehéríted a fogaidat?

Az otthoni fogfehérítés előtt érdemes felkeresni egy fogorvost, aki megvizsgálja, hogy egészségesek-, és szuvasodásmentesek-e a fogak. Ezen kívül ajánlott egy professzionális fogkőeltávolítás, homokfúvással és polírozással. Az eljárás megkezdése előtt ellenőrizd, hogy a fogaid tiszták-e - a fogfelszínen nem látszódhat bakteriális lepedék.

Mikor moss fogat - a fogfehérítő csíkok használata előtt vagy után?

Közvetlenül a csíkok alkalmazása előtt vagy után nem ajánlatos fogat mosni. Mielőtt a csíkokat felhelyeznéd a fogaidra, tisztítsd meg a felületüket, és távolítsd el a rajta lévő bakteriális lepedéket. Javasolt azonban ezt 5-10 perccel a tervezett használat előtt megtenni, hogy a fogakon védőréteg alakuljon ki. A fogfehérítés utáni azonnali fogmosás károsíthatja a fogzománc felszíni rétegét, ezért a csíkok eltávolítása után vízzel öblítsd ki a szádat. Ez elősegíti a fogakon maradt maradék gél eltávolítását, miközben a nyálnak időt ad a száj pH-értékének semlegesítésére és a zománc remineralizálására. A csíkok eltávolítása és a fogmosás között legalább 30 perc teljen el.

Hogyan ápold a fogaidat a fogfehérítés során?

A fogfehérítés alatti megfelelő teljes körű szájhigiénia és az esetleges mellékhatások, pl. a fogak túlérzékenységének elkerülése érdekében a következőkre tanácsos odafigyelned:

  • használj puha fogkefét,
  • fluorid-tartalmú fogkrémet használj,
  • a fehérítő hatás fenntartása érdekében esetleg használj a gyártó ajánlásainak megfelelő fogfehérítő fogkrémet,
  • túlérzékenység esetén kifejezetten érzékeny fogakra szánt fogkrémet használj,
  • a fogközöket fogselyemmel vagy speciális fogkefével tisztítsd.

Bibliográfia:

1. Millar, B., & Banerjee, A. (2016). Stomatologia estetyczna - zabiegi minimalnie inwazyjne (D. Borczyk, Red.). Edra Urban & Partner.

2. Alkahtani R, Stone S, German M, Waterhouse P. A review on dental whitening. J Dent. 2020 Sep;100:103423. doi: 10.1016/j.jdent.2020.103423. Epub 2020 Jun 29. PMID: 32615235.

3. Carey CM. Tooth whitening: what we now know. J Evid Based Dent Pract. 2014 Jun;14 Suppl:70-6. doi: 10.1016/j.jebdp.2014.02.006. Epub 2014 Feb 13. PMID: 24929591; PMCID: PMC4058574.