Hogyan távolíthatók el a kávéfoltok és elszíneződések a fogakról?
Badge field

Hogyan tudod a leghatékonyabban eltávolítani a kávéfoltokat és elszíneződéseket a fogaidról?

Published date field

Utoljára frissített cikk: 09 May 2024

Ostatnia aktualizacja artykułu: 09 May 2024

Cikk szerzője: fogorvos. Bogumiła Szeląg

Autor artykułu: lek. dent. Bogumiła Szeląg

A kávé okozta fogelszíneződés általános probléma, amellyel sokan szembesülnek a kávékedvelők közül. Bár a kávét élénkítő tulajdonságai és gazdag ízvilága miatt nagyra értékeljük, gyakori fogyasztása a fogakon csúnya barna lepedék és elszíneződés megjelenését eredményezheti. Sokan keresik a hatékony módszereket a fogak természetes fehérségének visszaállítására, de vajon van-e mód az ilyen elszíneződések megszüntetésére és megelőzésére?

Mi okozza a fogak elszíneződését?

A fogak elszíneződését befolyásoló tényezők ismerete fontos mindazok számára, akik esztétikus mosolyt szeretnének. Ez a tudás lehetővé teszi, hogy megalapozott döntést hozhass a fogfehérítéssel kapcsolatban. A fogak elszíneződését két típusra oszthatjuk:

  • endogén, amely belső tényezők által kiváltott elszíneződés.
  • és exogén, azaz külső tényezők által kiváltott elszíneződés.

Az endogén tényezők közé tartoznak:

  • fogászati sérülések,
  • endodontiai kezelés, vagyis gyökérkezelés,
  • bizonyos gyógyszerek, pl. tetraciklin antibiotikumok szedése,
  • fluorvegyületek túladagolása,
  • szisztémás betegségek.

Az ilyen típusú elszíneződések különböző egészségügyi problémák következményei, és speciális kezelést igényelnek. Ezért ha belső elszíneződésről van szó, a házi fogfehérítő termékek használata nem fogja jelentősen megváltoztatni a fogaid színét.

Exogén tényezőknek tekinthetjük:

  • az élelmiszerekben található színezékeket,
  • italokat, mint például: kávé, tea, vörösbor,
  • klórhexidint tartalmazó antibakteriális szájvizeket.

A fenti termékekben található színezékek felhalmozódhatnak a foglepedékekben, a zománc külső felszínén és a mélyebb fogszövetekben, így látható elszíneződést okozhatnak. A jó hír az, hogy ezeket megfelelő szájhigiéniával megelőzheted.

Miért színezi el a kávé a fogaidat?

A kávé okozta elszíneződések és foltok oka a növényekben természetesen megtalálható polifenol vegyületekben keresendő. Szerepük a növényevő állatok elriasztása, valamint a rovarok és gombák elleni védelem. Ráadásul nemcsak a kávéban, hanem a borban, a teában és a kakaóban is előfordulnak. Tehát ezektől a termékektől is elszíneződhetnek a fogaid.

Mitől látszanak jobban a kávéfoltok a fogakon?

A klorogénsav a kávéban található polifenolok csoportjába tartozó szerves vegyület, amely oxidációs reakció eredményeként festékanyaggá alakul. Sajnos könnyen beépül a fogkőbe. Minél érdesebb a fogfelszín, annál könnyebben tapadnak meg rajta a festékanyagok. A végeredmény a fogak elszíneződése a sárgától a sötétbarnáig terjedően.

Ezenkívül a fogak rendszeres, helyes fogmosási technikával történő tisztításának hiánya bakteriális lepedék-lerakódások kialakulásához vezet a fogak felületén, amelyekbe a festékek könnyen beépülhetnek. A dohányzás égéstermékei szintén befolyásolják a fogak színét.

A kávéfoltok végleg a fogakon maradnak?

Legtöbben könnyen eltüntethetik a kávémaradványokat. A legjobb módszer a fogorvosi rendelőben végzett professzionális fogtisztítás, beleértve a fogkőleszedést, homokfúvást, polírozást. A fogkő és a külső eredetű felületi elszíneződések eltávolítására végzett megelőző eljárás a homokfúvás. Sajnos egyes pácienseknél, akiknél a fogzománc megrepedt és lekopott, és így feltárult a dentin, a festékek beépülhetnek a dentinbe. Ilyenkor az eltávolításuk némileg bonyolultabbá válik.

Mikor célszerű fogat mosni - kávéfogyasztás előtt vagy után?

A legfőbb érv, amelynek meg kell győznie téged a kávéfogyasztás előtti fogmosásról az, hogy a kávé festékanyaga kevésbé tapad a fogak tiszta, sima felületére. Ráadásul a kávé savassága fokozatosan a zománc erozív károsodását eredményezheti. Ezért kávéfogyasztás után 30-40 perccel moss fogat - ez idő alatt a szájban lévő savak semlegesítődnek. Ellenkező esetben fennáll a kockázat, hogy a zománc felszíni rétegei részlegesen csökkenek. Azt is érdemes észben tartanod, hogy ha a kávéhoz tejet adsz, az növeli az ital pH-értékét, ami csökkenti az eróziós potenciált és a fogzománcra gyakorolt negatív hatását. Érthető, hogy a kávézás után fogkefe és fogkrém után akarunk nyúlni. A kávéfogyasztás után a nyelven maradó kellemetlen szájszagot és a maradványokat a benne lévő szárító hatású koffein és a tanninok okozzák. A csökkent nyálelválasztás csökkenti a szájüreg tisztító funkcióját, ami nagyban hozzájárul a halitózishoz, azaz a rossz lehelet kialakulásához. Ne feledd tehát - a kávéfogyasztás után úgy 30-40 perccel nyúlj csak a fogkeféd és a fogkrémed után.

Hogyan akadályozhatod meg a kávézást követő sötétbarna elszíneződést?

Az elszíneződések megelőzésének legjobb módszere a rendszeres szájhigiénia. Naponta legalább kétszer két percig moss fogat. A helyes fogmosási technika és a fogkefe sörtéinek keménysége egyaránt befolyásolja a fogfelszín tisztításának hatékonyságát. Érdemes speciális szálelrendezésű és profilozott fejű fogkeféket használni. Jó választás lehet a Colgate 360° termékcsaládba tartozó fogkefe, amelynek szálai elérik a szájüreg nehezen hozzáférhető helyeit. A szájhigiénia további szükséges eleme a fogközök fogselyemmel történő tisztítása. Ez segít a bakteriális lepedék eltávolításában, amelyben a festékanyagok felhalmozódnak.

A rendszeres és alapos szájhigiénia mellett próbáld ki ezt a néhány módszert a kávé okozta elszíneződések megelőzésére:

  • a száj vízzel történő öblítése,
  • tej hozzáadása a kávéhoz, ami csökkentheti a lerakódások és elszíneződések intenzitását,
  • a kávéfogyasztás rövid időtartama - több órán át történő kortyolgatás hatására a fogfelszín hosszabb ideig érintkezik a színezőanyaggal.

Hogyan távolítsd el a kávé okozta elszíneződését?

Ahhoz, hogy huzamosabb ideig és látványosabban megszabadulj az elszíneződésektől és a kávémaradványoktól, a következő három módszert alkalmazd:

  • a fogorvosi rendelőben végzett professzionális tisztítás,
  • professzionális fogfehérítés a fogorvosnál,
  • fogfehérítő termékek használata.

Gyakran a professzionális tisztítás, beleértve a fogkőeltávolítást, a homokfúvást és a polírozást, teljesen eltávolítja a fogakon lévő sötétbarna elszíneződéseket. Ha ez nem elégséges, és a hatás nem kielégítő, érdemes rendelőben végzett, professzionális fogfehérítési módszereket alkalmazni. A fehérítési módszerre - pl. overlay-fehérítés vagy lámpa használata - vonatkozó döntés több tényezőtől függ, és alapos fogorvosi vizsgálat és a pácienssel való megbeszélés után születik meg. A mindennapi szájhigiénia során érdemes fogfehérítő termékeket használni, például a Max White Ultra termékcsalád fogfehérítő fogkrémjeit. Ezek segítenek a kávé okozta felületi elszíneződések eltávolításában – a zománc megvédésével.

Otthoni módszerek a kávéfoltok eltávolítására

Az is előfordul, hogy az interneten keressük a kávémaradványok és elszíneződések eltávolításának módjait, és ráakadunk az otthoni, természetes módszerekre, amelyek vélhetően segítenek rajtunk. Tudnod kell azonban, hogy a fogfehérítés hidrogén-peroxiddal való szájöblítéssel, szódabikarbóna vagy sütőpor bedörzsölésével, illetve kókuszolaj szopogatásával nem igazolható. A különböző, bizonyítottan hatékony és biztonságos fogfehérítési eljárások elérhetőségének köszönhetően jelenleg az ilyen otthoni házi praktikákat az elszíneződések eltávolítására nem célszerű használni.

Bibliográfia:

1. Millar, B., & Banerjee, A. (2016). Stomatologia estetyczna - zabiegi minimalnie inwazyjne (D. Borczyk, Red.). Edra Urban & Partner.

2. Rodríguez-Martínez J, Valiente M, Sánchez-Martín MJ. Tooth whitening: From the established treatments to novel approaches to prevent side effects. J Esthet Restor Dent. 2019 Sep;31(5):431-440. doi: 10.1111/jerd.12519. Epub 2019 Aug 25. PMID: 31448534.

3. Kim S, Chung SH, Kim RJY, Park YS. Investigating the role of chlorogenic acids and coffee type in coffee-induced teeth discoloration. Acta Odontol Scand. 2023 Aug 11:1-8. doi: 10.1080/00016357.2023.2245880. Epub ahead of print. PMID: 37565724.