Anya narancslevet ad a lányának.

Hogyan készítsünk saját fogfehérítő anyagot?

Megfigyelték, hogy a legfontosabb, amit az emberek változtatni szeretnének mosolyukon az a fogaik fehérsége és legtöbbjük azt gondolja, hogy szociális kapcsolataikban az egészséges mosoly a legfontosabb. Éppen ezért nem meglepő, hogy manapság ilyen sok fogfehérítő termék létezik. A modern technológiák megjelenése előtt hosszú idő volt a fehér mosoly elérése , ma az otthon készített fehérítő anyag és egy professzionális termék kombinációja biztonságos és szórakoztató megoldás.

Hogy lehet otthon fehéríteni a fogakat?

A legtöbb fogfehérítő termék karbamid peroxidot tartalmaz, melynek egy része hidrogén peroxidra bomlik, amit az Indiai Fogászati Társaság fő fehérítő anyagként tart számon. A tanulmányok azt igazolják, hogy a fogfehérítés általában biztonságos. Általános szabály a “Végezd önmagad” kapcsán, hogy a mindennapi folyamatokat mértékkel kell alkalmazni.  A szódabikarbóna, kókuszolaj és kis mennyiségű hidrogén peroxid hatásos. Számos otthoni fehérítő anyag alapja a szódabikarbóna más természetes állagjavítóval kombinálva. Itt van néhány:

Hidrogén peroxid és szódabikarbóna

Hidrogén peroxidot és szódabikarbónát tartalmazó fogkrém használata fehérebb mosolyt eredményez. Szabad gyökök szabadulnak fel, ha a szódabikarbóna vízzel reagál, amelyek feloldják a zománc felszínén megtapadó színezékeket. Íme a használati útmutató:

  • Használj kevesebb szódabikarbónát mint hidrogén peroxidot és győződj meg arról, hogy krémes, nem darabos  állagú.
  • Keverj össze két evőkanál  hidrogén peroxidot egy evőkanál szódabikarbónával.
  • Keverd krémes állagúvá és kezdj el fogat mosni vele.
  • Hagyd a krémet egy percig a fogakon, majd öblítsd ki.

Fontos, hogy mindig alaposan öblítsd ki a szád, hogy ne maradjon hidrogén peroxid vagy szódabikarbóna a szájban. És mindennél fontosabb, hogy hetente maximum két-három alkalommal használd a terméket. A szódabikarbóna túlzott használatának eredménye a tisztításon kívül a fogzománc elvékonyodása, melynek tünete a fogérzékenység. Ezért bizonyosodj meg arról, hogy fenntartod a szabályos szájápolási szokásokat.

Almaecet

Az almaecetet a háztartásban több esetben is használjuk, a Reader’s Digest hivatkozik a természetes fehérítő hatására is. Szódabikarbónával együtt használva segít eltávolítani a színezékeket a fogakról, ezzel fehérítve azokat. Hasonló hatás érdekében gargalizálhatsz is vele. És habár a hatás nem azonnali, az almaecet használata néhány hét alatt változást eredményez. A fogfehérítő paszta készítéséhez két egység almaecethez adj ideális esetben egy egység szódabikarbónát. Ismételten, a kevesebb több a szódabikarbóna esetében. Próbáld ki ezt a megoldást heti néhány alkalommal, vagy egyszerűen használd az almaecetet, mint enyhe öblítőt a napi szájápolási rutinod mellett.

Kókuszolaj és mentalevél

Habár a kutatások nem igazolták a kókuszolaj hatását a szájegészségre és a szájüreg baktériumaira, elismert a színezék-csökkentő hatása. A kókuszolaj kis mennyiségű, a mentás ízért felelős  morzsolt mentalevéllel segít eltávolítani a fog elsárgulásáért felelős baktériumok egy részét. A kókuszolaj tartalmaz laurinsavat, olyan összetevőt, ami segít küzdeni a baktériumok ellen.  Az almaecethez hasonlóan a hatás nem azonnali, a legjobb hatás érdekében javasolt bizonyos  ideig használni. De ellentétben a szódabikarbónát tartalmazó termékekkel mindennap is használható, és mérhető lesz a változás.

Élvezetes saját fehérítő anyagot elkészíteni, melyek növelik mosolyod ragyogását és azokat az ételeket és italokat győzik le, melyek a legjobban színezik el a fogakat. Kerüld el a savas, otthon elkészített szereket, mint a citrom vagy a narancs, eper. Ezekben a gyümölcsökben lévő savak megmarják a fogzománcot. Nem ideális a jó szájegészség szempontjából, ha csak a fehérítő pasztákat használod, mellőzve a rutin szájápolási szokásokat. A legjobb útja az egészséges, ragyogó mosoly megőrzésének a fogmosási és fogselymezési rutin a rendszeres fogászati ellenőrzések mellett.