Hogyan használd a fogfehérítő applikátort?
Badge field

Hogyan használd a fogfehérítő applikátort?

Utoljára frissített cikk: 05 Feb 2024

Utoljára frissített cikk: 05 Feb 2024

Utoljára frissített cikk: 05 Feb 2024

Cikk szerzője: fogorvos. Maria Liszewska

Utoljára frissített cikk: 05 Feb 2024

A hófehér mosoly bizony sok ember álma. Számos módszer létezik a hatékony fogfehérítésre. Elsősorban a fogorvosi rendelőben végzett professzionális fogfehérítési módszereket és a recept nélkül megvásárolható készítményekkel végzett házi módszereket különböztetjük meg. Ezek közé tartoznak a fogfehérítő applikátorok. Így felmerülhet a kérdés, hogyan kell használni a fogfehérítő applikátorokat, illetve hogyan működik ez a módszer?

Mi is az a fogfehérítő applikátor?

Egy egyszerűen alkalmazható példa otthoni fogfehérítési módszerre a Colgate Max White Overnight éjszakai fogfehérítő szérum. Egy praktikus, könnyen használható applikátorról van szó, amely 0,1% hidrogén-peroxidot tartalmaz. Fehérítő szérumát éjszakára, fogmosás után kell felvinni a fogak felületére, és csak a reggeli fogmosáskor kell lemosni. A fogfehérítő applikátor kb. 35 használatra elegendő, és a ragyogóbb fogak hatása kb. 3 hét folyamatos használat után érhető el.

Vajon biztonságos-e a fogfehérítő applikátor?

Napjainkban számos olyan fogfehérítő szer kapható kereskedelmi forgalomban, amely nem igényel fogorvosi konzultációt. Ha ezeket a szereket a gyártó útmutatásai szerint használod, biztonságosak, és nem károsítják a fogakat vagy az ínyt, mivel a bennük lévő fehérítőszerek koncentrációja alacsony. A lengyelországi Egészségügyi Főfelügyelet (Główny Inspektorat Sanitarny) ajánlásai szerint a 0,1% hidrogén-peroxidot vagy más hidrogén-peroxidot felszabadító vegyületeket (például karbamid-peroxidot) tartalmazó termékek a biztonságos otthoni fogfehérítéshez engedélyezettek. Ilyen termékek többnyire a drogériák polcain találhatók. Ez azt jelenti, hogy az otthoni fogfehérítő applikátorok, például a Colgate Max White Overnight Whitening Serum biztonságosan és önállóan használható otthon.

Mielőtt azonban belevágnál az otthoni fogfehérítésbe, érdemes elmenned fogászati szűrővizsgálatra, hogy a fogorvos gondosan felmérje, van-e valamilyen ellenjavallata az otthoni fogfehérítésnek.

Hogyan használd a fogfehérítő applikátorokat?

  1. Moss fogat a szokásos módon, majd töröld át egy száraz papírzsebkendővel vagy gézzel. A kíméletesen megszárított fogak alkalmasak a termék applikátorból történő felvitelére.

  2. Vigyél fel egy vékony réteg szérumot pontosan a felső fogak külső felületére. Ügyelj arra, hogy a fehérítő gél ne érintkezzen az ínyeddel. Várj körülbelül 15 másodpercet, amíg a szérum megszárad. A hatás felgyorsítása érdekében tartsd nyitva a szádat! Az applikátor egyetlen bemártása elegendő ahhoz, hogy körülbelül 5 fogat befedj a szérummal. A műveletet ismételd meg az alsó fogakon is.

  3. Miután felvitted a szérumot a fogak felszínére, hagyd rajtuk. A fehérítés egész éjszaka működni fog. Ébredés után moss fogat, hogy eltávolítsd a gélt a fogaid felszínéről.

  4. Használat után mindig győződj meg arról, hogy a fogfehérítő applikátor megfelelően le van-e zárva. Az is fontos, hogy a toll ecsetjét megtisztítsd a felesleges szérumtól - ezt egy száraz papírzsepkendővel is megteheted. Ne feledd, hogy ehhez nem használhatsz vizet!

Mennyi ideig tart az applikátor fehérítő hatása?

Az egyik gyakran feltett kérdés, hogy „meddig tart a fogfehérítés után a ragyogóbb fogak látványa?”. Sajnos, erre a kérdésre nincs egyértelmű válasz. A fogfehérítés hatását számos tényező befolyásolja - a fehérítőszer típusa, az eljárás módja, a fogakat elszínező anyagoknak való kitettség (pl. kávé, tea, vörösbor, dohányfüst), az ún. fehér diéta szigorú betartása a fehérítés alatt és utána 2 hétig, sőt az anatómia, a fogak szerkezete és az életkor is. Ha azonban a fogfehérítést végző személy nincs jelentős mértékben kitéve a fogakat elszínező tényezőknek, a fogfehérítést követően akár egy évig is tarthat a ragyogó fogak hatása.

A fehérítő hatás fenntartása érdekében használhatsz még fogfehérítő fogkrémeket, pl. Max White Ultra Active Foam fogfehérítő fogkrémet, amelyek alacsony és biztonságos koncentrációban tartalmaznak fehérítő anyagokat. Fontos az is, hogy - amikor csak lehet - tartózkodj a fogakat elszínező anyagoktól. A fogak elszíneződésének leggyakoribb okai olyan külső tényezők, mint a különböző ételekben, italokban és a dohányfüstben található színezőanyagok.

Mi a teendő fogfehérítés után?

A fogfehérítés befejezése alatt és utána még 2 hétig tartsd be az ún. fehér diétát. Ennek célja, hogy a fogfehérítés hatását hosszabb ideig fenntartsa, és megvédje a fogzománcot a természetes és mesterséges színezékek, ill. a pigmentek behatolása ellen, amelyek elszínezhetik a fogakat.

A fehér diéta alatt elsősorban az elfogyasztott ételek és italok színe alapján tájékozódj. Kerüld például az intenzív színű gyümölcsöket és zöldségeket (áfonya, eper, cékla), a fogakat elszínező italokat (kávé, tea, vörösbor) és az erősen színező fűszereket (fahéj, kurkuma, kakaó, curry).

A dohányzás nem ajánlott sem a fogfehérítés alatt, sem utána. A dohányfüst nemcsak a fogakat színezi el, hatástalanná téve ezzel a fogfehérítést - ha a dohányfüst érintkezik a fogfehérítő szerekkel, jelentősen megnő a szájüregi rák kockázata!

Túlérzékenység fogfehérítés után - mi a teendő, ha bekövetkezik?

A túlérzékenység gyakori probléma. Mellékhatásként jelentkezhet pl. fogfehérítés során - különösen a fogorvosi rendelőkben végzett professzionális fogfehérítés esetén, ahol magasabb koncentrációjú fehérítőszereket használnak (25-35% hidrogén-peroxid vagy karbamid-peroxid). A túlérzékenység mértéke közvetlenül függ a peroxidos fehérítő összetevő koncentrációjától és a fogfehérítés időtartamától.

Általában a fehérítés során jelentkezik, és az eljárás befejezését vagy abbahagyását követően még néhány napig fennáll. Az otthoni fogfehérítés (ha a gyártó ajánlásainak megfelelően járnak el) kevésbé okoz fogérzékenységet, mint a rendelőben végzett, mivel alacsonyabb koncentrációjú fehérítőszerrel készült termékekkel történik. Ez azt jelenti, hogy a Colgate fogfehérítő applikátorral végzett fogfehérítés nem okozhatja a fogak túlérzékenységét.

A túlérzékenység kockázatának minimalizálása érdekében azonban, különösen az erre a problémára hajlamos embereknél, érdemes kiiktatni az étrendből a savas italokat és ételeket, amelyek önmagukban is hozzájárulnak e kellemetlen tünetek megjelenéséhez. Arra is érdemes ügyelned, hogy az általad használt fogkefe puha sörtéjű legyen. A túlérzékenységet csökkentő fogkrémek hatékony segítséget nyújtanak a túlérzékenység megelőzésében és leküzdésében.

Ne feledd, hogy a fogfehérítő applikátor használatának hatékonysága és biztonsága kulcsfontosságú, és mindig tartsd be a csomagoláson található ajánlásokat, ill. a fogorvosod vagy a dentálhigiénikusod által adott utasításokat.

Bibliográfia:

1. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018 

2. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009 

3. Avijit Banerjee, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016 

4. Ewa Rusyan, Etiologia i czynniki modyfikujące erozję zębów, Borgis - Nowa Stomatologia 1/2003, s. 33-36 

5. Clifton M. Carey, Tooth Whitening: What We Now Know, Journal of Evidence Based Dental Practice, Volume 14, Supplement, 2014, s. 70-76