Hogy válasszunk fogfehérítő rendszert?

És Ön hogyan fehéríti fogait?

Úgy látja, fogai kevésbé fénylenek mostanában? Az elszíneződött fogak nemcsak önbizalmának árthatnak, de hátterükben fennálló szájüregi probléma is rejtőzhet. Járjuk körbe a témát, vizsgáljuk meg, hogyan, mitől színeződtek el fogai és mit lehet tenni ellene!

Amit a fogfehérítésről tudni kell

Kétféle fogfehérítési módszer létezik: a külső és a belső fogfehérítés. A külső elszíneződést egy külső forrás okozza a fog felszínén. A belső elszíneződések viszont a fog belsejében lévő dentin elszíneződése miatt jönnek létre.

Elszíneződött fogak okai és kezelése

A fogzománc szervezetünk legkeményebb anyaga, azonban nem elpusztíthatatlan. Az alábbi anyagok lerakódnak a fogzománcon, és felhalmozódva sárga vagy barna elszíneződést képeznek:

  • Dohány.
  • Vörösbor, tea, kávé és narancslevek.
  • Erősen színező ételek, mint a paradicsom, curry és a szójaszósz

Ezek nagyon savas ételek és italok, amelyek ideiglenesen puhítják a fogzománcot és fogékonnyá teszik az erózióra. Ha túl korán mos fogat, miután ezeket az ételeket, italokat elfogyasztotta, fennáll a veszélye annak, hogy ezáltal „ledörzsöli” a fogairól a fogzománcot. Hasonlóképpen, ugyanezt eredményezi, ha túl erősen mossa fogait.

A cukros ételek és italok miatt a szájban lévő nyál savassága fokozódhat, ami szinte szó szerint „felfalja” a fogak külsejét, a fogzománcot. Ezt nevezzük fogszuvasodásnak, a fehéres, sárgás, barna vagy akár fekete elszíneződést a fogakon, attól függően, hogy ez az állapot mennyire válik előrehaladottá.

A lepedék egy másik oka a külső elszíneződésnek. Ez egy ragadós baktériummassza, ami a fogak felszínén képződik és magához vonzza az ételekből származó törmeléket és egyéb elszíneződést okozó részecskét. Ezenkívül hozzájárul a fogszuvasodás, valamint megkeményedve a fogkő kialakulásához, ami az íny és a fog közötti részen lévő feketés lerakódás.

Ezek tehát a külső elszíneződés okai, de mi a helyzet a belső elszíneződéssel? A fogak természetes besárgulása lehet genetikai hátterű, valamint az életkor előrehaladtával ez egy természetes folyamat, hogy a fogakban lévő dentin egyre sötétebbé válik, az azt borító fogzománc viszont egyre vékonyabb lesz. A további okok többek között:

  • A fogat ért sérülés vagy fertőzés.
  • Bizonyos gyógyszerek, például kemoterápiás szerek, antihisztaminok, antipszichotikumok és tetraciklinek (a felszívódásuk a fogfejlődés alatt történt).
  • Gyermekkori túlzott mértékű fluoridbevitel (azon ritka esetekben, amikor a fogkrémet a gyermek lenyelte).

Mit tehet a fogai elszíneződése ellen?

A fogak elszíneződése ellen a legjobb, amit tehetünk, a megelőzés. A webbeteg egészségügyi internetes oldal szerint a lepedék elleni harchoz ajánlott naponta kétszer fogat mosni és emellett fogselymet vagy fogköztisztító kefét használni legalább naponta egyszer. A fluoridos fogkrém erősíti a fogzománcot és véd a fogszuvasodás ellen.

A már kialakult elszíneződéseket a kedvezőbb megjelenés érdekében dentálhigiénikusa vagy fogorvosa segíthet letisztítani és a fogat lepolírozni. Javasolt azonban a cigarettázás, a bor, a kávé és a tea fogyasztásának csökkentése.

Ha azonban továbbra is szeretné kedvenc ételeit és italait fogyasztani, evés és ivás után öblítse ki a száját a nyál savasságának csökkentése érdekében rendszeresen vízzel.

A fehérítő fogkrémek és gélek segíthetnek a külső elszíneződés felszínről történő eltávolításában. A speciális, rendelőben végzett fogfehérítő kezeléssel, amely behatol a fog felszínébe, a mélyebb elszíneződések vehetők célba.

Ha az elszíneződéseket a lepedék, a fogkő vagy a fogszuvasodás okozza, fogászati kezelésre van szüksége, amellyel az aktuális panaszok kezelhetők, a későbbi problémák megelőzhetők. A fogorvos a fogtisztítás során eltávolítja a lepedéket és a fogkövet, megszünteti a fogszuvasodást és betömi a lyukas fogakat.

A dentálhigiénikusoknak készült egyetemi jegyzet ismerteti a fogfehérítési eljárásokat, amelyben kiemelik, hogy sajnos a belső fogfehérítés nem mindig eredményezi a kívánt hatást. Például, ha fogát súlyos traumás sérülés érte, kiváltképpen gyermekkorában, amikor fogai még fejlődésben voltak, az elszíneződés lehetséges, hogy végleges marad. Azonban ebben az esetben a kozmetikai célt szolgáló porcelán héjjal vagy koronával helyreállítható fogsorának szépsége.

Végül, a legmegfelelőbb személy, akihez a fogak elszíneződését előidéző okok, a megelőzés és a kezelés miatt fordulhat, fogorvosa vagy dentálhigiénikusa. Ha aggódik fogai elszíneződése miatt, kérjen időpontot most és nyerje vissza mosolyának vakító szépségét!