Baráti társaság mosolyogva.

A sárga fogak fehérítése: 5 tipp

Egyes ételek, italok, néhány gyógyszer és az életkor előrehaladása a fogak elszíneződését okozhatja. A fogak sárgává válhatnak vagy elszürkülhetnek a felszíni vagy a mély színezékek következtében. Tudj meg többet a fogak megsárgulásának okáról és ennek egyszerű megelőzéséről és a színezékek eltávolításáról.

Annak ellenére, hogy alapos szájápolási rutint folytatsz, a fogak idővel elszíneződhetnek. A mindennapi fogmosás és az antibakteriális szájvíz használata a szájüreg tisztán tartását és egészségét biztosítja. Mégis néhány életviteli szokás és a genetika is befolyásolhatja a fogak színét. A következő tényezők tehetik fogaid sárgává vagy szürkévé:

  • a kávé, a tea, a szénsavas ásványvíz és a bor
  • cigarettázás vagy más dohányárú
  • a vékony fogzománc, amin áttetszik a matt barna színű dentin
  • szájszárazság
  • bizonyos gyógyszerek, mint egyes antibiotikumok vagy táplálékkiegészítők
  • a genetika
  • az életkor

Szerencsére vannak módszerek, amelyekkel a fogakat világosabbá lehet tenni. A megfelelő szájápolási rutin, a színező anyagok fogyasztásának elkerülése és a fogfehérítő termékek használata segít eltávolítani a felületi színezékeket, ragyogóvá téve a mosolyt. 

1. Folytass alapos szájápolási rutint

A fogak fehéren tartásához elengedhetetlen az alapos szájápolási rutin gyakorlása. Moss fogat alaposan legalább naponta kétszer két percig, használj fogselymet vagy egyéb fogköztisztítót a fogközök ápolására és antibakteriális vagy fehérítő szájvizet a szájüreg egészségének megőrzése érdekében. Ugyanakkor fontos a fogászati szűrővizsgálatokon való részvétel és a szájhigiénikus tanácsainak betartása az elszíneződések és egyéb problémák megelőzése érdekében.

2. Kerüld el az elszíneződést okozó ételek fogyasztását

Rendkívül fontos az alapos szájápolási rutin gyakorlása, de meg tudod előzni a felületi és mély elszíneződések kialakulását azzal, hogy kerülöd az elszíneződést okozó savas ételeket és italokat és olyan színezékeket, amelyek ismerten elszíneződést okoznak. Az intenzíven pigmentált ételeket, italokat, mint  a vörösbor, a vörösbogyós gyümölcsök, kávé fogyasszuk alkalomszerűen és nem naphosszat. Az ezekből származó színezékeket röviddel a fogyasztásuk után fogmosás során eltávolíthatjuk. 

3. Fogfehérítő módszerek és termékek

Ha tudni szeretnéd, hogy az elsárgult fogakat hogyan lehet fehéríteni, a leghatásosabb a fogorvos által végzett rendelői fogfehérítés. Népszerűvé vált ez a rendelői módszer, ugyanis az eredmény egyetlen vagy néhány alkalom után már látható. Az eredmény tartósabb mint a polcokon található termékek bármelyike esetén. 

Javasolhat fogorvosod egy otthon használatos készletet, amely tartalmaz egy univerzális sínt és fehérítő gélt. A használati útmutató különböző lehet, de többnyire egy-két hétig esténként kell a fehérítő sínt használni. Javasolt betartani a fogorvos által ismertetett kezelés utáni javaslatait az eredmény fenntartása érdekében. 

A fogorvosi fogfehérítő módszerek költségesebbek, mint a boltokban kapható fogfehérítő termékek. Mégis több fajta módszer van, amit kipróbálhatsz. Vannak fogfehérítő csíkok, szájvizek, fogfehérítő fogkrémek, fogfehérítő tollak,  mind széles körben elterjedtek. Ezek többnyire kisebb koncentrációban tartalmaznak fehérítő anyagokat, mint a fogorvos által használt rendelői fehérítők, ezért kevésbé hatásosak. Mégis bizonyos fokú fehérítő hatás elérhető velük. 

4. Fogzománc védelem

A kevésbé fehér fogak oka lehet a gyenge, vékony fogzománc. Az American Dental Association szerint a fogzománc egy kemény szövet. Amennyiben megsérül, regenerációra nem képes. Amennyiben a szájbetegségek hatnak a fogzománcra, nem állítható helyre, hajlamosabbá válik a szuvasodásra. Ezért fontos a fogzománc védelme. A fogkrémek többségében található fluorid segít megerősíteni a fogzománcot a savas ételek és italok károsító hatásával szemben , ami kevesebb elszíneződést jelent a gyenge fogzománcon.

5. Fogyassz kálciumban gazdag ételeket

Az American Dental Association szerint a kálciumban gazdag ételek fogyasztása megerősíti a fogzománcot. Az egészséges fogzománc azt eredményezi, hogy nem tetszik át a fogzománc alatti dentin és a fog fehérebbnek tűnik. A tejtermékek és a nem tej eredetű,  kálciumban gazdag ételek fogyasztása biztosítja a fogzománcnak azokat az ásványi anyagokat, amelyek fontosak a fogzománc egészsége szempontjából. 

Amikor a szájhigiénia nem javítja a fogak esztétikai megjelenését, érdemes mérlegelni ezeket az alternatív lehetőségeket. Beszélj fogászati szakemberrel a színezékek eltávolításának lehetőségeiről és a fehér mosoly fenntartásáról.