Hogyan fehérítheted biztonságosan a fogaidat otthon?
Badge field

Hogyan fehérítheted biztonságosan a fogaidat otthon?

Utoljára frissített cikk: 05 Feb 2024

Cikk szerzője: fogorvos. Maria Liszewska

Sokan álmodunk arról, hogy fehér, ragyogó mosolyunk legyen, amely növeli önbizalmunkat. Ezért nem is olyan meglepő, hogy a fogfehérítő kezelések egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Van egy jó hírünk - a fogfehérítés házilag is lehetséges egyszerű és hatékony módszerekkel. Ismerd meg, hogyan lehet biztonságosan fehéríteni a fogakat otthon!

Otthoni fogfehérítési módszerek: vajon biztonságos-e

Ma már számos otthoni fogfehérítő termék kapható a piacon, amelyek kielégítő eredményeket nyújtanak a kíméletes fogfehérítéshez. Nem ajánlott azonban az interneten esetenként általánosságban ajánlott módszerek, például a citromlé vagy a szódabikarbóna használata. Ezek olyan termékek, amelyek különböző mechanizmusokon keresztül károsan hatnak a fogszövetekre. A citromlé például erózió kialakulásához vezet amiatt, hogy a citromban található savak az ásványi anyagoknak a fogak kemény szöveteiből való kimosódását eredményezik. A szódabikarbónával történő fogmosás viszont a fogszövetek mechanikai károsodását okozhatja, és ennek következtében abrazív szuvasodás kialakulásához vezethet.

Hogyan fehérítheti fogait hatékonyan otthon?

 Ha az otthoni fogfehérítés mellett teszed le voksodat, válassz olyan termékeket, amelyek jól bevált összetevőket tartalmaznak. Lengyelországban 2009-ben a Główny Inspektorat Sanitarny (Egészségügyi Főfelügyelet) biztonsági kritériumokat határozott meg az otthoni használatra engedélyezett hidrogén-peroxid-koncentrációra vonatkozóan. A jelenleg hatályos előírások szerint legfeljebb 0,1% hidrogén-peroxidot tartalmazó termékek használhatók otthoni fogfehérítésre. Ezek olyan termékek, amelyeket vény nélkül, pl. drogériákban vásárolhatsz meg. A magasabb koncentrációjú készítmények csak fogorvosi rendelőben, fogorvos felügyelete mellett használhatók.

 

Mennyi ideig tart az otthoni fogfehérítés?

Meddig tart, amíg a sárga fogak kifehérednek? A fogfehérítés eredményének gyorsasága nagyban függ a választott fogfehérítési módszertől, a felhasznált terméktől és annak összetételétől. Gélek és fogfehérítő sínek használata esetén az egész folyamat körülbelül 10-14 napot vesz igénybe. Ha azonban a házi termékekkel történő otthoni fogfehérítést választja, akár 30 napot is várnod kell a végleges fehérítő hatásra. Otthoni használatra alkalmas termék például a Colgate Max White éjszakai fogfehérítő szérum ecsettel, amelynél a szérumot éjszakára kell alkalmaznod, és az eredmény körülbelül 3 heti rendszeres alkalmazás után látható.

Érdemes szem előtt tartanod, hogy a fogfehérítésre csak a természetes fogszövetek reagálnak, míg a tömések a fehérítés során nem változtatják meg a színüket, és esztétikai okokból a fehérítés után célszerű lehet a cseréjük.

 

Az otthoni fogfehérítés előnyei

A házilag végezhető fogfehérítésnek számos előnye van, amelyek egyre több pácienst bátorítanak. Íme, néhány alapvető előny, amelyet akkor érhetsz el, ha az otthoni fogfehérítést választod:

  • kényelem: a fogfehérítés ütemezését a szabadidődhöz igazíthatod, és nem kell elhagynod otthonunkat, hogy egy gyönyörű fehér mosolyod lehessen.

  • költségmegtakarítás: az otthoni fogfehérítési módszerek biztosan olcsóbbak, mint a fogorvosi rendelőben végzett professzionális fogfehérítés, azonban mielőtt kipróbálnád az otthoni fogfehérítési módszereket, érdemes szakorvosi vizsgálatot és konzultációt kérned, hogy a későbbiekben a nem megfelelően elvégzett eljárás vagy a nem megfelelően megválasztott fogfehérítési módszer esetleges szövődményeinek kezelési költségei ne az ellenkező hatást váltsák ki.

  • hatékonyság: a piacon beszerezhető számos fogfehérítő termék hatékonynak tekinthető az elszíneződések csökkentésében és a ragyogóbb mosoly elérésében; célszerű azonban olyan ellenőrzött készítményekhez nyúlnod, amelyek nem tartalmaznak a fogszövetekre káros anyagokat.

  • biztonság: ha jóváhagyott termékeket választasz, és azokat a gyártó és a fogorvos ajánlásainak megfelelően használod, biztonságos módon érhetsz el kielégítő eredményt - otthoni használatra a hidrogén-peroxidot alacsonyabb koncentrációban tartalmazó termékek használata ajánlott, amelyek helyes használat esetén biztonságosak és kisebb a mellékhatások kockázata.

  • hozzáférhetőség: az otthoni használatra szánt fogfehérítő készítmények általában kaphatók, vény nélkül is megvásárolhatod.

 

Mi okozza a fogak elszíneződését?

A fogak elszíneződésének számos oka van, és ezek különböző módon jelentkezhetnek klinikailag. A fogak színének változását eredményezheti többek között:

  • az élelmiszer-pigmentek lerakódása (különböző ételekben és italokban, például bogyós gyümölcsökben, kávéban, teában, vörösborban, különböző fűszerekben és gyógynövényekben található) - ez a leggyakoribb oka a fogak színének megváltozásának.

  • a kiterjedt amalgámtömések jelenléte (a betegek által általában „ezüst tömésként” emlegetett tömések).

  • antiszeptikus (például klór-hexidint, kálium-permanganátot, liszterint vagy szanguinarint tartalmazó) öblítőszerek használata - gyakran ajánlott ínygyulladásban és parodontitisben szenvedő betegek számára.

  • fejlődési és anyagcserezavarok

  • az állkapocs területén bekövetkezett sérülések.

Mielőtt a fogfehérítési eljárást elkezdenéd, ajánlott átesned egy konzultáción és fogászati vizsgálaton, hogy az orvos feltárja az elszíneződés okát, valamint hogy kiválassza a számodra megfelelő fogfehérítési módszert. Érdemes észben tartanod, hogy a fogfehérítés megkezdése előtt számos ellenjavallatra kell tekintettel lenned. Ezen kívül számos lerakódás és elszíneződés eltávolítható a fogorvosi rendelőben végzett foghigiéniai eljárás során, és sok páciens már a fogak fogkő- és lepedék- lerakódásoktól való alapos megtisztítása után is megtapasztalja a ragyogóbb mosoly elégedettséget okozó hatását.

 

Hogy előzzük meg a fogak elszíneződését?

Ahhoz, hogy a fogfehérítés hatásait hosszabb ideig fenntarthassuk, elengedhetetlen a fogak elszíneződésének megelőzése. Íme, néhány tipp, amelyet érdemes megfontolnunk:

  • Rendszeres és megfelelő szájhigiénia: az egészséges és szép mosoly receptje a rendszeres szájhigiénia - legalább napi kétszeri fogmosás fluoridos fogkrémmel és puha sörtéjű fogkefével, valamint a fogközök tisztítása fogselyemmel.

  • Kérd szakember tanácsát: ha meg szeretnél győződni arról, hogy a helyes fogmosási technikát és szájhigiéniai termékeket használod, keress fel egy dentálhigiénikust. Számos fogorvosi rendelő a teljes higiéniai kezelés mellett egyéni szájhigiéniai oktatást is kínál, amelynek során a páciensek javíthatnak szájhigiéniai és szájápolási módszereiken.

  • Kerüld az elszíneződést okozó tényezőket: ha lehetséges, próbáld meg korlátozni a kávé, a tea, a vörösbor, valamint az erős színező hatású ételek és fűszerek (például szójaszósz, curry vagy cékla) fogyasztását.

  • Kerüld a dohányzást, amely az általános egészségre gyakorolt általános káros hatása mellett hozzájárul a lerakódások felhalmozódásához a fogak felszínén.

  • Mellőzd a savas ételek és italok fogyasztását, amelyek romboló hatással lehetnek a fogszövetekre, és hozzájárulhatnak a fogak eróziójához.

Látogasd rendszeresen a fogorvosodat, hogy az esetleges fogászati problémák korai, nem előrehaladott stádiumban diagnosztizálhatók legyenek.

 

Ha kételyeid támadnának...

Ha bármilyen kétsége van afelől, hogy melyik fogfehérítési módszer lenne a legbiztonságosabb és leghatékonyabb az esetünkben, érdemes konzultálnod fogorvosoddal vagy egy dentálhigiénés szakemberrel. A fogorvosi rendelőben tett látogatás nemcsak a megfelelő fogfehérítő készítmény és módszer kiválasztását teszi lehetővé, hanem az elszíneződés okait is feltárja. Ennek köszönhetően a jövőben teljesen tudatosan veheted elejét a fogak elszíneződésének, ami lehetővé teszi, hogy otthon is hosszan tartó fogfehérítő hatást érj el.

Hivatkozások:

1. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018

2. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009

3. Avijit Banerjee, Essentials of esthetic dentistry. Minimally invasive esthetics, Edra Urban & Partner, 2016

4. https://www.ada.org/resources/research/science-and-research-institute/oral-health-topics/whitening