Otthoni fogfehérítés – kockázatok és veszélyek
Badge field

Otthoni fogfehérítés – kockázatok és veszélyek

Utoljára frissített cikk: 05 Feb 2024

Cikk szerzője: fogorvos. Maria Liszewska

Bizonyára Te is figyelsz fogaid esztétikájára és színére, sőt, még álmodsz is a gyorsan és könnyen elérhető hófehér mosolyról. A választ az otthoni fogfehérítés jelenti, amely alternatívája a fogorvosi rendelőben történő drágább fogfehérítésnek.

Amikor a fogfehérítés önálló módját keresed, az interneten ellentmondásos tanácsokkal és megkérdőjelezhető eredetű termékekkel találkozhatsz. Ezért mielőtt belevágsz egy ilyen kezelésbe, érdemes ellenőrizned, hogy az otthoni fogfehérítés a választott módszerrel hatékony és biztonságos lehet-e egyszerre. Azt is érdemes ellenőrizned, hogy vajon nem jár-e valamilyen kockázattal. Szerencsére erre is van válaszunk - ha megbízható forrásból származó fogfehérítő termékeket vásárolsz, és konzultálsz fogorvosoddal, biztos lehetsz benne, hogy megtetted az első lépést a biztonságos fogfehérítés felé.

A fogfehérítés módszerei

A fogfehérítés különböző módokon végezhető:

  • professzionális fogfehérítés a fogorvosi rendelőben, (a teljes folyamatot a fogorvos vagy a dentálhigiénikus végzi a fogorvosi rendelőben),

  • fogfehérítés fogfehérítő sín használatával (a síneket fogtechnikus készíti - elkészítésükhöz először fel kell keresned a fogorvost, aki lenyomatot készít a fogaidról, majd miután a fogtechnikus elkészítette a sínt, az egész fogfehérítési folyamatot otthon végezheted el),

  • orvosi felügyelet nélküli, otthoni fogfehérítés a kereskedelemben kapható, otthoni használatra szánt készítményekkel (például otthon használt fogfehérítő zselék, szalagok, fogkrémek stb.).

Ebben a cikkben az utóbbi fogfehérítési módszert vesszük közelebbről szemügyre.

 

Otthoni fogfehérítés - milyen termékek érhetőek el a boltokban?

A piacon számos különböző termék, készlet és készítmény kapható az otthoni fogfehérítéshez. A következő termékek recept nélkül vásárolhatod meg otthoni használatra:

 

Mire kell ügyelnünk a fogfehérítő termék kiválasztásakor?

Mire kell ügyelnünk a fogfehérítő termék kiválasztásakor?

A boltokban és drogériákban recept nélkül kapható készítményekkel történő otthoni fogfehérítés esetén mindig figyelmesen olvasd el a készítmény összetételét, különösen azt a hatóanyagot, amely a fogak fehérítésére szolgál.

Sajnos a forgalomban kapható készítmények közül több is tartalmaz olyan anyagokat, amelyek károsíthatják a fogzománcot, és nem célszerű ezeket fogfehérítésre használni.

A Główny Inspektorat Sanitarny (Lengyel Egészségügyi Főfelügyelőség) által a fogfehérítő termékekre vonatkozó előírásokkal összhangban meghatározták a biztonsági kritériumokat és az otthon biztonságosan használható szerek típusait. A legfeljebb 0,1% hidrogén-peroxidot tartalmazó készítményeket engedélyezték otthoni használatra.

Ezeknek a fogfehérítő szereknek a hatásmechanizmusa a nagy festékmolekulák oxidációs és redukciós reakciókban történő felbontásán alapul. Ennek eredményeképpen a kisebb tömegű részecskék diffúzió útján eltávolíthatók a fogszövetekből, és e reakció befejezése után a festékanyagoktól mentes fogaink fényesebbek és fehérebbek lesznek.

elszíneződött fog diagramja
a fogfehérítés folyamatának ábrája
egy fehérített fog diagramja

Ezen túlmenően mindig megbízható és biztonságos forrásból származó fehérítő termékeket kell beszerezned. Ne vásárold meg őket online aukciókon vagy online áruházakban, ahol a termék ára gyanúsan alacsony (akár jóval alacsonyabb a hagyományos boltokban vásárolt termékeknél). Kiderülhet, hogy az ismeretlen forrásból származó készítményben a fehérítőszer koncentrációja meghaladja a megengedett szintet.

Ezért a legbiztonságosabb, ha megbízható boltban vagy drogériában vásárolsz fogfehérítő terméket. Ekkor biztos lehetsz abban, hogy az ilyen forrásból származó fehérítőszerek a fehérítőszer koncentrációját tekintve bevizsgáltak, biztonságosak és forgalomba hozhatóak.

A Csináld magad, vagy az otthoni fogfehérítő szettek kockázatai

Ha a piacon beszerezhető készítményekkel kívánod az otthoni fogfehérítést választani, akkor válassz olyan termékeket, amelyeknek nincs káros hatásuk a fogak és a fogágy szövetére. Tanácsos kerülnöd az erősen súroló vagy savas hatású készítményeket. Emellett próbálj meg olyan termékeket választani, amelyek könnyen és pontosan csak a fogak felszínén alkalmazhatók, elkerülve a fehérítő készítmény érintkezését az ínyünkkel, pl. Colgate Max White éjszakai fogfehérítő szérum ecsettel.

 

Hogyan használjuk biztonságosan az otthoni fogfehérítő készleteket?

Ahhoz, hogy egy fogfehérítő termék hatékonyan és biztonságosan tudjon működni, a gyártó vagy a fogorvosunk által javasolt módon kell használni.

Kerüld a fogfehérítő készítmények felületes alkalmazását - a fogfehérítő termékek nem érintkezhetnek a fogínyünkkel, hogy ne irritálják azt. Ezért nem javasolt az olyan készítmények használata, mint a fogfehérítő csíkok (amelyeket gyakran nehéz úgy felhelyezni a fogakra, hogy ne érintkezzenek az ínnyel). Ugyanez vonatkozik az otthon (forró vízzel) készített hőre lágyuló műanyag tálcákra is - ez az anyag a hőmérséklet-változásoknak (forró víz és hűtés) kitéve könnyen deformálódhat, és nem védi az ínyt olyan biztonsággal, mint a fogtechnikus által laboratóriumi körülmények között készített tálcák.

Hogyan válaszd ki a legmegfelelőbb fogfehérítési módszert? Első lépésként keresd fel fogorvosodat!

Ne feledd, hogy nemcsak a megfelelő készítmény és fehérítőszer kiválasztása a fontos. A fogfehérítő hatást nehéz lehet előre megjósolni egy-egy páciens esetében - ez többek között függ a zománc szerkezetétől és az elszíneződés típusától. Ezen kívül az is megfigyelhető, hogy a lakosság körülbelül 10%-ánál a zománc egyáltalán nem fehéríthető. Ezért a fogfehérítés megkezdése előtt célszerű konzultálnod fogorvosoddal vagy dentálhigiénikusoddal a megfelelő készítmény kiválasztása és annak felmérése érdekében, hogy az adott típusú elszíneződés hatékonyan fehéríthető-e.

Bibliografia:

1. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018

2. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009

3. Avijit Banerjee, Stomatologia estetyczna. Zabiegi minimalnie inwazyjne, Edra Urban & Partner, 2016